CORPORATE WELLNESS BY BEATA DYRAGA
Tekst: maj 2020 (1)
Kryzys czy szansa?
W ciągu ostatnich miesięcy każdy z nas spotkał się ze światem, który wymknął się poza naszą kontrolę. W gruncie rzeczy poczucie bezpieczeństwa w życiu jak „pączek w maśle” zawsze było złudne, ale teraz przekonaliśmy się o tym w sposób bezpośredni! Uważam, że to niezwykle cenne doświadczenie. Może trudne, ale cenne i niosące wiele dobrego.
Brak poczucia kontroli, dla współczesnego człowieka przyzwyczajonego do planów i celów, to nowe i bardzo trudne doświadczenie. Widać na co dzień, jak wiele osób sobie z tym trudno radzi; widać bunt i opór, panikę i lęk, zagubienie i niepokój. Człowiek jednak nie rozwija się w dobrobycie, to kryzysy i trudy mają szansę uczynić nas silniejszymi. Ostatecznie brak oparcia w świecie zewnętrznym może zachęcić niektórych do poszukiwania tego poczucia bezpieczeństwa w sobie, do rozwoju, sięgnięcia po inne wartości.
Z drugiej strony otwieramy się na pomysły, które mogą zabezpieczyć nas – np. w wymiarze organizacji – na podobne sytuacje w przyszłości. Widać tu na przykład, jak bardzo ważny staje się świat on-line i że w Organizacji Jutra ten świat on-line będzie dużo ważniejszy.
Po drugie zmiana zmusza nas do opuszczenia utartych kolein i schematów. I tu doświadczyliśmy już, że np. można pracować w innym trybie, inaczej spędzić czas z rodziną, wykonywać inne obowiązki albo inaczej te same obowiązki. Te nowe doświadczenia w skali mikro i makro to dopiero początek.
Po trzecie to duży sprawdzian radzenia sobie w swojej roli: managera, członka zespołu HR ale też w roli rodzica, partnera, lidera, obywatela. Jako osoby odpowiedzialne za zespoły i ludzi musimy być w tej zmianie otwarci, uważni i mądrzy. To czas kiedy HR musi pokazać otwartość na nowe, elastyczność, siłę wewnętrzną i stabilność. To czas prawdziwego zarządzania Zmianą. To czas zarzadzania „tu i teraz”.
Ostatnie miesiące to też sprawdzian radzenia sobie na poziomie emocjonalnym. Kluczowe jest, aby w tym czasie dać samemu sobie prawo do własnych emocji: poczucia niepokoju, lęku czy rozdrażnienia. Do podzielenia się tym z koleżanką, partnerem, dzieckiem. Do powiedzenia.: „ Sama się niepokoję pewnie podobnie jak ty, ale cokolwiek będzie damy sobie radę., najważniejsze jest żebyśmy się wzajemnie wspierali i zobaczyli też dobre strony tego, co się dzieje. „
Temat emocji to przede wszystkim umiejętność radzenia sobie z emocjami w ciele; zauważanie ich i świadomość tego co się z nami dzieje. Spokój wewnętrzny ma niezwykle pozytywny wpływ na odporność fizyczną, co potwierdza wiele badań naukowych. W spokoju rodzi się dystans i mądre podejście do sytuacji, kreatywność w szukaniu rozwiązań i jasność w tym, co ważne. To pozwala szybciej znaleźć się w nowej sytuacji i wzmocnić zamiast osłabić.
Poniżej krótkie ćwiczenie z Praktyki Świadomej Obecności do robienia co dzień, im częściej tym lepiej:
Co 1 godzinę usiądź, zamknij oczy i uświadom sobie to co dzieje się w Twoim ciele, poczuj napięcia w poszczególnych częściach ciała, tak jakbyś je skanował – nie oceniaj ich tylko pozwól sobie je poczuć. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek myśli – za każdym razem wracaj do czucia ciała. Jeżeli pojawi się jakaś potrzeba ruchu np. przeciągnięcie się, ziewania, zmiany pozycji ciała – zrób to. Niech to trwa przynajmniej 2-5 minut.
Jest taka stara chińska (nomen omen) bajka, które mówi, że nic w życiu nie jest dobre ani złe. To tylko nasz umysł natychmiast wszystko ocenia. Każda zmiana niesie w sobie szansę. Każda trudna sytuacja może nas wzmocnić, albo osłabić. Jak będzie tym razem? Zależy od nas. W skali osobistej, organizacji i globalnej… Mój syn np. powiedział, ze wirus pozwolił mu prawdziwie docenić miejsce w którym mieszkamy, inaczej spojrzeć na okoliczny las. Hmm… to tez korzyść.
Beata Dyraga – jest prekursorem wellnessu korporacyjnego w Polsce i ekspertem w tej dziedzinie, mówcą, trenerem psychologii biznesu, coachem, nauczycielem świadomego rozwoju. Założycielka i prezes GRUPY PRODIALOG. Twórca on-linowej platformy WELLbay. Buduje kompleksowe programy wellbeingowe i wspiera HR w tym zakresie.
Najnowsze komentarze